O náramky je třeba se správně starat, abychom naplno využili jejich úžasných vlastností. Kámen, který je schopen dávat i přijímat energii a pohlcovat špatné vlivy, je potřeba správně čistit. Čištění kamenů se provádí pod vlažnou tekoucí vodou.
Základem péče o léčivé kameny jsou především ochrana před poškozením, očista a aktivace.
OCHRANA PŘED POŠKOZENÍM
Jako všechny cenné předměty je potřeba i náramky chránit před mechanickým poškozením (otěr, nárazy, poškrábání, ale i styk s čistícími prostředky a jinými chemikáliemi). Léčivé kameny by také neměly být delší dobu vystavovány velmi silným energetickým polím, ať už magnetickým, či elektrickým. Dále byste se měli vyhýbat rentgenovým paprskům, jelikož může dojít nejen k dočasné nebo trvalé změně barvy, ale i ke změně či naprostému vymizení všech vlastností.
OČISTA A AKTIVACE MINERÁLŮ
Pokud náramek používáte delší dobu, tím mám na mysli déle než měsíc, je třeba ho správně očistit a případně znovu aktivovat. Pokud náramek po každém nošení krátce opláchnete a necháte odpočinout, určitě tím nic nezkazíte.
Správná očista léčivého kamene a následná aktivace mají zásadní vliv na jeho účinnost. Pokud chceme, aby nás léčivý kámen zbavoval špatných vlivů nebo vlastností, je nutné, aby byl před nošením zcela “vybit” a byl schopen veškerou negativní energii.
Pokud požadujeme, aby nám léčivý kámen energii naopak dodával, nebo posiloval naše dobré vlastnosti, pak je nutné, aby byl nejprve zcela „vybit“ (zbaven negativní energie) a pak zcela „nabit“ vhodnou aktivací.
OČISTA LÉČIVÝCH KAMENŮ
Pro základní očistu léčivých kamenů je nejvhodnější omývání pod vlažnou tekoucí vodou po dobu 3 minut, čímž také odstraníte z náramku povrchovou nečistotu. Samozřejmě je nutné dávat pozor, abychom nepoškodili vlákno, na kterém jsou korálky z minerálů navlečeny, či přívěsek, který není pro styk s vodou vhodný. Také je třeba příliš dlouho nenamáčet měkké kameny, jelikož mají sklony k tomu se drolit, jako například Magnezit. Pokud si nejste stoprocentně jisti, že náramek snáší opláchnutí teplou vodou, tak k očistě použijte lehce navlhčený hadřík. Po omytí je nutné kameny osušit, nejlépe otřením v jemné bavlněné látce.
Po omytí v teplé vodě jsou léčivé kameny vybity.
AKTIVACE LÉČIVÝCH KAMENŮ
Očištěný kámen je třeba aktivovat, nebo-li mu dodat zpět aktivní energii. Kameny můžete vyleštit i esenciálními oleji, čímž náramek částečně aktivujete.
Každý kámen je jiný a proto vyžaduje jinou péči. Některé kameny se nabíjí na přímém slunci, jiné pouze za denního světla, jelikož jim přímé slunce nevyhovuje. Jsou i takové, které se mohou nabíjet pouze v noci, za působení měsíce, jelikož je sluneční svit znehodnocuje.
SLUNCE A MĚSÍC
Nejčastějším aktivátorem je sluneční záření. Kámen položíte na bílý papír a vystavíte jej po určitou dobu slunečnímu světlu. Dobu ozáření i jeho intenzitu volíme podle citlivosti kamene. Aktivaci slunečním světlem vyžadují např. Achát, Křišťál, Chalcedon, Citrín, Hematit, Jadeit, Jaspis, Karneol, Rubín, Safír, Turmalín, Fluorit, Láva
Některé kameny je vhodné aktivovat měsíčním světlem. Postup je stejný jako u slunečního záření, přičemž největší účinnost má úplněk.
Kameny, které se mohou nabíjet pouze v noci:
Ametyst, Růženín, Křemen, Smaragd, Malachit, Chryzokol, Chrysopras, Chalkolit, Granát, Diaspor, Heliotrop, Labradorit, Nefrit, Obsidián, Opál, Oranžový kalcit, Sodalit, Magnezit.
Při nošení náramků z minerálů je třeba klást důraz na osobitost. Na kámen, který nosíte, byste neměli nechat sahat a působit jiného člověka, jelikož minerály mají schopnost vstřebávat pozitivní, ale i negativní energii z okolí a následně ji předávat svému nositeli a ovlivňovat ho.
LEPIDOLIT
Lepidolit čistíme pod tekoucí vodou, nabíjíme na přímém slunci.
AVANTURÍN
Čistíme pár minut pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody společně s křišťálem. Všechny druhy můžeme nabíjet libovolně dlouho na přímém slunci.
ACHÁT
Acháty čistíme pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody s křišťálem. Poté je nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.
AMETYST
Čistíme ho pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce společně s křišťálem, poté ho nabíjíme ve stínu, aby neztratil barvu.
FLUORIT
Fluorit je kámen, který dokáže absorbovat negativní energii. Proto je potřeba se starat o jeho pravidelné čištění alespoň jednou za týden. Čistíme ho několik minut pod proudem tekoucí vlažné vody. Následně kámen umístíme na slunce, kde se v něm opět nahromadí energie.
MAGNEZIT
Na jeho nabíjení je vhodné využít sílu měsíčního světla. Jelikož je to poměrně měkký kámen s velkými póry, měl by se nosit velmi opatrně. Měli bychom se vyhnout jeho postříkání olejovými parfémy, které mohou kámen nepříjemně zabarvit. Magnezit bychom neměli nosit, pokud jdeme do extrémně slunečného nebo horkého počasí.
KŘIŠŤÁL
Čistíme pod proudem tekoucí vody nebo v misce s vodou. Nabíjíme na přímém slunci.
LÁVA
Lávový kámen není třeba nijak extrémně čistit ani nabíjet. Vzhledem k jeho povaze je jasné, že to až tak nepotřebuje, protože si s lidskými problémy poradí velmi dobře sám. Pokud však cítíme, že je to třeba, pak jej stačí omýt pod proudem vlažné vody, a nechejte jej libovolně dlouho nabíjet na slunci.
RŮŽENÍN
Růženín je třeba čistit a dobíjet každých 14 dní. Jeho očistu je vhodné provést pod proudem vlažné vody, kdy krystal pod vodou podržíme několik minut. Růženín se v žádném případě nenabíjí na slunci, protože by mohl velmi snadno vyblednout. Dobíjíme ho při měsíčním světle nebo položením na nabitý ametyst nebo krystal.
SODALIT
Sodalit čistíme pod proudem vlažné vody, poté ho položíme na křišťál a nabíjíme při měsíčním svitu.
TURMALÍN
Čistíme krátce pod proudem vlažné vody, nebo ve sklenici vody společně s křišťálem, přes noc. Všechny odrůdy můžeme nabíjet na přímém slunci.
AMAZONIT
Vzhledem k citlivosti k prudkým změnám teploty jej čistíme vlažnou vodou a nabíjíme jen na nepřímém slunci.
KŘEMENY
Pod proudem vlažné vody. Podobně jako většinu ostatních křemenných druhů, nabíjíme i tyto kameny na přímém, pokud možno poledním slunci.